3. ЗА ДЕЛНИЧНИТЕ ДНИ И ЗА ТРУДА

 

 1   2   3   4   5 | 6   7   8   9   10   11 | 12   13   14  15   16   17 | 18   19   20   21  22  23 | 24   25   26   27   28  29 | 30   31   32   33   34   35   36|

 

ГЛАВА I

Етап 3.

 ЗА ДЕЛНИЧНИТЕ ДНИ И ЗА ТРУДА

ДОГМА : Началото бе мъртва точка, а първичност бяха само Силата на Сътворението и Силата на разрушението

УЧЕНИЕ:

Човешкото прераждане е само продължение на Силата на сътворението, пред която всички человеци са равни.Следователно человекът е с равни права и равни задължения спрямо всички нему подобни, които са еднакво израз и творение на Силата на Сътворението. Олицетворението на това всечеловеческо равенство, което осигурява равни права и равни задължения за всички е общожитието, общиарията.

Силата на Сътворението обаче, е олицетворение на творчеството, а творчеството е труд.

Ето защо първата любов след тази към Силата на Сътворението и подобните нам, е любовта към труда.

Трудът като творчество трябва да се прояви във всичко, което е полезно за общиарията, но главно в отглеждането и възпитанието на земните творения на Силата на Сътворението.

Тази земни творения са: Всички полски растения, чиито плодове са предназначени за храна на човека и за посеви за производство на също такива творения; Дървеса, чиито цветове и плодове също са предназначени за человека; Всички други земни животни , които чрез своята сила подпомагат труда на человека и всички други животни, от млякото, яйцата, вълната и кожата на които се ползува человекът. Кожата на животните да се ползува при тяхната смърт.

Животворнатото слънце е предназначено да подпомага человеческия труд за отглеждане и въздаване на на земните творения на Силата на Сътворението и затова при всеки свой изгрев то трябва да намери человека само в труд, било на полето, било по горите, било в жилището, било в каквото и да е друго място, гдето человекът е поставен от общиарията.

Работното време е от изгрев до заход слънце , а почивката е през полуденствието на обяд за нахранване на человека.

Трудът на человека е само в полза на общиарията , а не за негова лична полза, освен извънредния труд положен от женския пол, в творчество на накити, за домашна украса и за домашни потреби.

През работните дни трудът е задължителен за всеки пълновъзрастен човек на общиарията.

Общиарията може да използува детския труд и този на непълновъзрастните в случаи когато се наложи и при липса на достъчно пълновъзрастни членове, за копането, за посевите, за жътвата, за вършитбата, за направата на жилища, за направата на пътища и за други нужди на общиарията,.

По право децата от седемгодишна възраст до пълновъзрастието им, прекарват половината от деня до обед в учение на писменост, а след обяд в изучаване на занаяти, каквито те си изберат, за да има за общиарията и занаятчии, които да задоволяват нуждите на общожитието.

Свръхтрудът, както и всяко изобретение за товорчество от особена полза за общиарията, се награждават с отличие под форма на огърлие, което награденият носи през праздничните дни в годината. Огърлието след смъртта му остава пак собственост на общиарията.

От задължителния труд се освобождават само болните и недъгавите, било поради старост, било поради тежки заболявания.

От резултатите на труда се ползуват всички членове на общиарията, но дотолкова, доколкото им е необходимо.Остатъкът се счита за излишък и се служи за обмяна срещу предмети, които са нуждни на общиарията, но които липсват и които се намират в други общиарии.

Размяната на излишъците може да стане и срещу злато и сребро, стига това злато и сребро да са само украшения, но не и монети.

Монетите – златни, или сребърни, или други създадени от царете и от господарите, са дело на Силата на разрушението. При размяната на излишъците между общиариите те се изключват като ценности. Като основа за преценка служи крина жито.

Пълната размяна на излишъците се забранява. Най-малко една трета от тях се оставя като запас до прибирането на плодородието от втората година.

 1   2   3   4   5 | 6   7   8   9   10   11 | 12   13   14  15   16   17 | 18   19   20   21  22  23 | 24   25   26   27   28  29 | 30   31   32   33   34   35   36|

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *